The Solving Mixture Problems Series

The Solving Mixture Problems Series is a series of tutorials that explain how to solve mixture problems. Mixture problems can be classified into two, those involved with percents and the other one involved with prices.

How to Solve Mixture Problem Part 1 discusses the basics of base and percentage. This is a preparation of the mixture problems involving percents.

How to Solve Mixture Problem Part 2 discusses the most basic of the mixture problems. A detailed solution is discussed about the following problem.

How many liters of 80% alcohol solution must be added to 60 liters of 40% alcohol solution to produce a 50% alcohol solution.

How to Solve Mixture Problem Part 3 discusses another mixture problems involving percents. A detailed solution is discussed about the following problem.

How many liters of pure water must be added to 15 liters of a 20% salt solution to make a 5% salt solution?

How to Solve Mixture Problem Part 4 discusses one more mixture problems involving percents. A detailed solution is discussed about the following problem.

A chemist creates a mixture with 5% boric acid and combined it with another mixture containing 40% boric acid to obtain a 800 ml of mixture with 12% boric acid. How much of each mixture did he use?

How to Solve Mixture Problem Part 5 discusses the basics of mixture problem involving prices. A detailed solution is discussed about the following problem.

A seller mixes 20 kilograms of candy worth 80 pesos per kilogram to candies worth 50 pesos per kilogram. He sold at 60 pesos per kilogram. After selling all the candies he discovered that he had no gain or loss. How much of the 50-pesos per kilogram candies did he use?

How to Solve Mixture Problem Part 6 discusses one more mixture problem involving prices. A detailed solution is discussed about the following problem.

A bakery owner wants to box assorted chocolates. Each box is to be made up of packs of black chocolates worth $10 per pack and packs of ordinary chocolates worth $7 each pack. How many packs of each kind should he use to make 15 packs which he can sell for $8 per pack?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *